• 20-lecie
  • 333A
  • 1
Drukuj

Krzyżowanie bydła wg Niemców i Holendrów

        Kontynuując naszą przygodę w sferze bydła krzyżowanego chcielibyśmy przedstawić Państwu sytuację, która ma miejsce w Niemczech i Holandii. Mianowicie w krajach tych występuje system krzyżowania dwurasowego, w większości wypadków otrzymujemy potomstwo w rasie mięsno-mlecznej.  Rasą podstawową w systemie tym jest bydło Holstein Fresian. Najpopularniejszą rasą dochodzącą  jest Simentaler, Montbeliarde  oraz ostatnimi czasy w Holandii również rasa Jersey.
        Chcielibyśmy Państwu zaprezentować zalety poszczególnych typów krzyżowań. Najłatwiej jest to opisać na diagramie. Mamy dwa możliwe typy takich krzyżowań i oczekiwanych rezultatów:

 
A) Rasa mleczna + rasa mięsna

mix
B) Rasa mleczna + inna rasa mleczna

mix 2

       Jedną z najczęściej spotykanych krzyżówek w Holandii oraz Niemczech jest krzyżówka w typie Holstein x Fleckvieh lub inaczej Simentaler, w typie mięsno-mlecznym. Bydło rasy Fleckvieh jest bardzo dobrym partnerem w przypadku krzyżowania z bydłem Holstein Fresian. Jeśli  jałowica HF będzie pokryta bykiem rasy Fleckvieh i urodzi się im męskie mleczno-mięsne potomstwo to uzyska ono dużo większą wartość rzeźną. Potomstwo tej krzyżówki przynosi dwojakie korzyści: wysoką produkcję mleczną oraz lepszą wybojowość.

rgkhkdthk

       Bydło w tej krzyżówce bardzo szybko się aklimatyzuje w nowym miejscu, są to bardzo dobrze zbilansowane krowy podwójnego zastosowania, u których wysoka wydajność mleczna i mięsna jest uzyskiwana dzięki połączeniu mocnych cech ras podstawowych tej krzyżówki.

graf

vulkan

 

Powyżej prezentujemy Państwu córkę byka Vulkan CH120063476351 Simentaler mleczny ze Szwajcarii. Byka możecie znaleźć Państwo w naszej ofercie w katalogu buhajów 3/2017.               
          Korzystając  z okazji chcielibyśmy  przedstawić Państwu wywiad z hodowcą Henk'iem Drenten z Holandii. Zdecydował się on na krzyżowanie bydła rasy Austryjacka Fleckvieh z rasą Holstein. Gorąco zapraszamy do zapoznania się z jego historią oraz motywami, które kierowały nim przy wyborze rozpoczęcia krzyżowania bydła.

Następnym rodzajem krzyżówki jest krzyżowanie bydła ras Holstein x Montbeliarde. Jest to krzyżówka w typie mięsno-mlecznym. Poniżej chcielibyśmy przedstawić mocne strony rasy Montbeliarde:

monte

brandon

         Powyżej prezentujemy Państwu córkę byka Brandon FR7039077860 Montbeliarde z Francji. Byka możecie znaleźć Państwo w naszej ofercie w katalogu buhajów 3/2017.
W tego rodzaju krzyżówce możemy liczyć na poprawę ilości białka w mleku i obniżenie ilości komórek somatycznych. Pod pojęciem bardzo odporne na zmiany klimatyczne można rozumieć, że dobrze znoszą one skrajne warunki atmosferyczne takie jak upalne lata i mroźne zimy. Rasa ta jest znana również z mocnych nóg i dobrych, zdrowych wymion.

diag76u57

       Na koniec chcielibyśmy tylko wspomnieć o programie hodowlanym, który ma miejsce w Holandii. Jest on związany z ochroną środowiska i hodowlą bydła. W związku z dużą produkcją obornika przez bydło Holendrzy są ostatnimi czasy zmuszeni do „produkowania” mniejszych krów.  Z tego tytułu zaczęli oni sprowadzać  bydło rasy Jersey i krzyżować je z rasą Holstein. Ich potomstwo świetnie sprawdza się w nowym programie hodowlanym, ponieważ zmniejsza zanieczyszczenie środowiska-mniejsze krowy produkują mniejszą ilość obornika.
      Podsumowując nasz materiał Holendrzy oraz Niemcy uważają, że są oni zmuszeni do krzyżowania bydła aby obniżyć w dużej mierze wysokie koszty utrzymania, rozwiązać wiele problemów zdrowotnych, które są spotykane u czystorasowego bydła rasy HF oraz przestawiają się na dwukierunkową produkcję w tym przypadku jest to rasa mleczno-mięsna.

spis-aktualnosci

belka-email

lodz2012 lomza2011  poznan2010  poznan2 

Oddział Łomża

PH KONRAD Oddział Łomża

18-400 Łomża, ul. Poligonowa 28c
tel. (86) 215 11 15 w. 22
fax (86) 216 93 92

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Oddział Szepietowo

PH KONRAD Oddział Szepietowo

18-210 Szepietowo, ul. Przemysłowa 11
tel. (86) 476 28 34
kom. 664 943 257

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Oddział Borki

PH KONRAD Oddział Borki

21-345 Borki k. Radzynia Podlaskiego
tel. (81) 85 74 800 fax. (81) 85 74 801
kom. 606 687 998

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.